- Dyrektor SP Boleścin
- Sekretariat
- Oddziały i Wychowawcy
- Grono Pedagogiczne rok szkolny 2024/2025
- Grono Pedagogiczne rok szkolny 2023/2024
- Grono Pedagogiczne rok szkolny 2022/2023
- Grono Pedagogiczne rok szkolny 2021/2022
- Statut Szkoły Podstawowej
- Historia szkoły
- Regulamin
- Regulamin dowozu dzieci
- Rzecznik Praw Ucznia
- Kalendarz imprez szkolnych
- Biblioteka
- Psycholog szkolna
- Pedagog szkolny
- Pedagog specjalny
- Logopeda szkolny
- Świetlica szkolna
Regulamin
REGULAMIN MONITOROWANIA FREKWENCJI UCZNIÓW
SZKOŁA PODSTAWOWA W BOLEŚCINIE
- POSTAWA PRAWNA
- Statut Szkoły Podstawowej w Boleścinie.
- Ustawa Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2018 r., poz. 996).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Z 2017 r., poz. 1646).
- CELE
-
- Kontrolowanie i zapobieganie absencji szkolnej uczniów.
- Stosowanie w szkole jednolitego, spójnego systemu usprawiedliwień nieobecności na zajęciach szkolnych oraz zwolnień z zajęć edukacyjnych.
- Skuteczne działania podejmowane przez nauczycieli w przypadku długich nieobecności ucznia w szkole.
- ZAKRES DZIAŁANIA
Czynności regulujące działania związane z kontrolą realizacji obowiązku szkolnego w Szkole Podstawowej w Boleścinie.
- OPIS DZIAŁANIA
-
- Procedury usprawiedliwiania nieobecności uczniów.
-
-
- nieobecności uzasadnione uznaje się:
-
-
-
-
- zły stan zdrowia,
- udział w uroczystości pogrzebowej lub innej bardzo ważnej uroczystości rodzinnej,
- wizyta u lekarza, dentysty, w poradni psychologiczno-pedagogicznej itp.
- udział w wyjątkowo ważnych dla ucznia zajęciach, egzaminach, zorganizowanych wyjazdach pozaszkolnych, konkursach,
- inne, uznane przez wychowawcę za uzasadnione.
-
-
-
-
- usprawiedliwiania nieobecności uczniów.
-
- Rodzice/Opiekunowie prawni usprawiedliwiają nieobecności uczniów w formie pisemnej lub kontakt telefoniczny Rodzica/Opiekuna prawnego z wychowawcą klasy.
Usprawiedliwienie pisemne winno zawierać:
-
- datę usprawiedliwionej nieobecności oraz w przypadku usprawiedliwienia nieobecności na części zajęć - dokładny zakres godzinowy,
- podpis osoby wystawiającej usprawiedliwienie.
- Dopuszczalne jest usprawiedliwienie w formie pisemnej dokonane poprzez smsa wysłanego z telefonu Rodzica/Opiekuna prawnego, wiadomości e-mail wysłanej z adresu należącego do Rodzica/Opiekuna prawnego, o ile numer telefonu lub adres skrzynki internetowej został wcześniej podany do wiadomości szkoły.
- Spóźnienie na lekcję powyżej 15 minut traktowane jest jak nieobecność i powinno zostać usprawiedliwione, w sposób opisany w punktach a) i b).
- Rodzic/Opiekun prawny zobowiązany jest do poinformowania osobiście lub telefonicznie wychowawcy klasy o przyczynie nieobecności ucznia przekraczającej 5 dni. W przypadku, gdy tego nie uczyni, wychowawca klasy zobowiązany jest do podjęcia działań mających na celu wyjaśnienie przyczyny nieobecności ucznia.
- Uczeń zobowiązany jest do usprawiedliwienia nieobecności w ciągu 7 dni licząc od pierwszego dnia po powrocie do szkoły. W przeciwnym wypadku nieobecność nie zostanie usprawiedliwiona. Obowiązek dostarczenia usprawiedliwienia w wyznaczonym terminie ciąży na Rodzicu/Opiekunie prawnym ucznia.
- Wychowawca w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach (wyjazd lub pobyt w szpitalu Rodzica/Opiekuna prawnego) ma prawo przyjąć usprawiedliwienie po wyznaczonym terminie.
- Na podstawie pisemnego usprawiedliwienia ucznia wychowawca klasy dokonuje usprawiedliwienia nieobecności w dzienniku. Wychowawca klasy ma prawo nie akceptować wszystkich powodów nieobecności ucznia w szkole i w uzasadnionych przez siebie przypadkach nie usprawiedliwić uczniowi nieobecności.
- W przypadku powtarzających się nieobecnościach ucznia na wybranych zajęciach lub w przypadku stwierdzenia wagarów szkolnych, wychowawca przeprowadza rozmowę z uczniem i jego Rodzicem/Opiekunem prawnym. Zobowiązuje on ucznia do regularnego uczęszczania na wszystkie zajęcia.
- Za bezpodstawne nadużywanie zwolnień rodzicielskich odpowiadają Rodzice/Opiekunowie prawni zgodnie z ustawą o systemie oświaty.
W przypadku opuszczenia przez ucznia więcej niż 20 dni, które nie zostały usprawiedliwione przez Rodzica/Opiekuna prawnego, uczeń w obecności dyrektora szkoły i Rodzica/Opiekuna prawnego podpisuje kontrakt z wychowawcą, w którym ustala się zasady monitorowania jego dalszej frekwencji.
Nieusprawiedliwiona nieobecność ucznia zgodnie z Statutem Szkolnym ma wpływ na śródroczną i końcową ocenę z zachowania.
-
- Procedura zwalniania uczniów z zajęć edukacyjnych
-
-
- poszczególnych lekcji w danym dniu ucznia może zwolnić:
-
- wychowawca klasy, na podstawie pisemnego zwolnienia od Rodzica/Opiekuna prawnego zawierającego: imię i nazwisko ucznia, uzasadnienie zwolnienia, formułę: "Biorę pełną odpowiedzialność za dziecko", oraz wyraźny podpis i datę wystawienia.
- wychowawca klasy, w przypadku osobistego odbioru przez Rodzica/Opiekuna prawnego ucznia z zajęć lekcyjnych
- w sytuacji nieobecności wychowawcy klasy zwolnienia może dokonać Dyrektor Szkoły.
- nauczyciel (za zgodą Dyrektora Szkoły) w przypadku uczniów, którzy zostają pod jego opieką i reprezentują szkołę w trakcie zawodów sportowych, olimpiad, konkursów itp.
-
-
- W przypadku nagłej zmiany stanu zdrowia ucznia, o zwolnieniu ucznia z dalszej części zajęć w danym dniu, decyduje Rodzic/Opiekun prawny. Nauczyciel, któremu uczeń zgłosił zły stan zdrowia powinien:
-
- poinformować telefonicznie Rodzica/Opiekuna prawnego ucznia o jego stanie zdrowia
- odnotować w dokumentacji informację o przebiegu rozmowy: imię i nazwisko Rodzica/Opiekuna prawnego ucznia, numer telefonu i godzinę połączenia
Ponadto, w powyższej sytuacji
- Rodzic/Opiekun prawny zobowiązany jest do osobistego odbioru ucznia. Do czasu przybycia rodzica uczeń pozostaje pod opieką wychowawcy, Dyrektora Szkoły lub osoby wyznaczonej do tego celu.
- W przypadku niemożności skontaktowania się z Rodzicem/Opiekunem prawnym uczeń do końca trwania zajęć edukacyjnych przewidzianych w planie pozostaje na terenie szkoły (na lekcjach lub w wyznaczonym pomieszczeniu)
- w przypadku, gdy Rodzic nie może osobiście odebrać ucznia może wyznaczyć do tego celu inną osobę, która osobiście odbierze ucznia ze szkoły. Sytuacja może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy Rodzic/Opiekun prawny osobiście poinformuje szkołę kogo wyznaczył do odbioru swojego dziecka, a osoba ta będzie miała pisemne upoważnienie od Rodzica/Opiekuna prawnego.
W uzasadnionych przypadkach nauczyciel ma prawo nie wyrazić zgody na zwolnienie ucznia z prowadzonych przez siebie zajęć tj. w przypadku gdy absencja ucznia na tych zajęciach zdarza się zbyt często lub nie istnieje uzasadniona konieczność zwolnienia. O fakcie tym informuje wychowawcę i zainteresowanego ucznia.
Uczniowie zwolnieni z zajęć wychowania fizycznego mają obowiązek przebywać w miejscu, w którym pozostała część klasy odbywa zajęcia. Jeśli wychowanie fizyczne jest według planu ucznia pierwszą lub ostatnią godziną lekcyjną, Rodzic/Opiekun prawny może złożyć pisemne oświadczenie, że wyraża zgodę na pobyt dziecka w czasie tych zajęć w domu.
W przypadku zwolnienia z zajęć ucznia reprezentującego szkołę, wychowawca klasy wpisuje w dzienniku „ns” i przyjmuje przy wyliczaniu frekwencji, że uczeń był obecny w tym czasie na zajęciach. W każdym innym przypadku wpisuje się nieobecność usprawiedliwioną o ile uczeń przedstawi pisemną prośbę osoby, która go zwolniła z udziału w zajęciach.
- OSOBY ODPOWIEDZIELNE ZA MONITOROWANIE NIEOBECNOŚCI UCZNIÓW I ZAKRES ICH OBOWIĄZKÓW
-
- Uczeń
- Ma obowiązek systematycznie i punktualnie uczęszczać na zajęcia lekcyjne,
- przekazuje wychowawcy klasy usprawiedliwienie nieobecności napisane przez Rodzica/Opiekuna prawnego w okresie jednego tygodnia od dnia jego powrotu do szkoły.
-
- Nauczyciel
- Jest odpowiedzialny za rzetelne odnotowywanie nieobecności ucznia na zajęciach przez siebie prowadzonych,
- wykazuje zainteresowanie uczniami przebywającymi na terenie szkoły poza klasą w trakcie trwania zajęć,
- powiadamia wychowawcę klasy często powtarzającej się nieobecnościach ucznia na prowadzonych przez siebie zajęciach. Ma również obowiązek odnotować zaistniałą sytuację w dzienniku na stronie z uwagami.
-
- Wychowawca klasy
- Systematycznie analizuje wpisy w dzienniku dotyczące frekwencji uczniów,
- do 10 dnia każdego miesiąca rozlicza frekwencję swoich wychowanków,
- zbiera i przechowuje przez cały okres trwania roku szkolnego dokumenty, które były podstawą usprawiedliwienia nieobecności i zwolnienia uczniów,
- w przypadku wątpliwości ustala autentyczność danego usprawiedliwienia/zwolnienia ucznia. W tym celu może wezwać do szkoły Rodzica/Opiekuna prawnego ucznia ,
- rozpoznaje przyczyny nieobecności ucznia w szkole,
- współpracuje z pedagogiem szkolnym,
- powiadamia Rodzica/Opiekuna prawnego o powtarzających się nieobecnościach ucznia,
- stosuje procedury oceniania zachowania wobec uczniów o niskiej frekwencji opisanej w Statucie Szkolnym,
- porusza na lekcjach wychowawczych kwestię systematyczności obecności uczniów.
-
- Rodzic/Opiekun prawny
- utrzymuje systematyczny kontakt ze szkołą poprzez obowiązujące w szkole procedury kontaktu rodzic – szkoła,
- przestrzega zasad telefonicznego lub pisemnego informowania wychowawcy klasy o nieobecności dziecka w szkole przekraczającej 5 dni,
- usprawiedliwia nieobecność dziecka w szkole w ciągu 7 dni.
- SPOSOBY GROMADZENIA DANYCH
- dziennik lekcyjny,
- dokumentacja wychowawcy klasy.
- NARZĘDZIA MONITOROWANIA
Monitorowanie będzie odbywać się poprzez analizę zgromadzonej dokumentacji dotyczącej frekwencji poszczególnych uczniów i całych klas oraz kontrolę systematyczności i dokładności prowadzenia dokumentacji szkolnej.
- EWALUACJA
- ocena skuteczności działań
- ewentualna modyfikacji
Regulamin przyjęty do realizacji w Szkole Podstawowej w Boleścinie przez Radę Pedagogiczną dnia 30.08.2017r. i pozytywnie zaopiniowany przez Radę Rodziców.