O Korczaku na języku niemieckim. 16 maja uczniowie klasy IV układali pytania do Janusza Korczaka. Była to świetna okazja do poszerzenia wiedzy o przyszłym patronie naszej szkoły. Poza tym przećwiczyliśmy gramatykę, budując zdania pytające w formie grzecznościowej. Pytania przygotowane przez uczniów były bardzo ciekawe i oryginalne. Nasza lekcja należała do bardzo udanych Anna Chelińska
O Korczaku na języku niemieckim
Projekt edukacyjny „Miesiąc z Korczakiem - przyjacielem dzieci”
15 maja rozpoczęliśmy projekt edukacyjny „Miesiąc z Korczakiem - przyjacielem dzieci”. Przedsięwzięcie ma na celu przybliżenie postaci Janusza Korczaka - kandydata na patrona szkoły. W poniedziałek, podczas zajęć języka polskiego i nie tylko odbyła się projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Korczak” dla klas 4 - 8.
PROJEKT EDUKACYJNY - „MIESIĄC Z KORCZAKIEM – PRZYJACIELEM DZIECI”
PROJEKT EDUKACYJNY - „MIESIĄC Z KORCZAKIEM – PRZYJACIELEM DZIECI”
1. Cel: przybliżenie postaci Janusza Korczaka – kandydata na patrona Szkoły Podstawowej
w Boleścinie.
2. Zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym oraz włączeniu się do działań realizowanych przez nauczycieli naszej placówki.
Są to:
a) konkursy literackie;
b) konkursy plastyczne;
c) konkursy recytatorskie;
d) konkursy wiedzy o Korczaku;
e) prezentacje multimedialne;
e) wielkie czytanie utworów Korczaka;
f) inscenizacje, scenki, scenariusze;
g) projekcje filmów;
h) wywiady;
i) zajęcia historyczne;
j) tworzenie złotej księgi myśli i cytatów.
Drodzy Uczniowie/Szanowni Rodzice zapraszamy do zapoznania się z propozycjami przygotowanymi przez p. Dyrektor, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.
Wojewódzki Konkurs Recytatorski - hasłem przewodnim przesłuchań był temat DOM"
- 2
10 maja 2023 odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski, podczas którego reprezentowali nas: Karol Jasiński - uczeń klasy 7 oraz Antoniusz Duś i Jakub Staroń - uczniowie klasy 8. Hasłem przewodnim przesłuchań był temat „DOM”. Na decyzję jury musimy poczekać jeszcze kilka dni, natomiast my już gratulujemy i dziękujemy chłopcom za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły 🏆 Daliście z siebie wszystko i pięknie recytowaliście. Dodam, że w konkursie, w kategoriach poezja, proza i poezja śpiewana w sumie wzięło udział 49 uczestników, a poziom występujących był bardzo wysoki i wyrównany. Brawo chłopcy 👏
Anna Leszczyńska-Janik
Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Czytelniczego!
- 1
W tym semestrze odbył się konkurs czytelniczy przeprowadzony w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Uczniowie klas 4 - 8 mieli za zadanie wykazanie się znajomością lektur omawianych w każdej z klas. Utworom towarzyszyły następujące tematy: „W świecie Mikołajka”-kl. 4; „Zaczarowany świat Narnii” – kl. 5; „W tajemniczym ogrodzie” – kl. 6; „Dramat Balladyny” – kl. 7 oraz „Tylko odwaga i zdecydowanie połączone ze spokojem i trzeźwością dają powodzenie. - Kamienie na szaniec” – kl. 8.
Laureatami konkursu zostali:
- w klasie czwartej
I miejsce – Krzysztof Witkowski
II miejsce – Szymon Syta
III miejsce – Julia Bystryk i Urszula Tomsia;
- w klasie piątej
I miejsce – Hanna Malińska
II miejsce – Tamara Rzeźnik
III miejsce – Igor Nowak i Tymoteusz Zagwojski;
- w klasie szóstej
I miejsce – Gabriela Perczak, Jakub Trojanowski oraz Julian Zagwojski;
- w klasie siódmej
I miejsce – Mateusz Syta;
- w klasie ósmej
I miejsce – Jakub Staroń
II miejsce – Wojciech Witkowski
III miejsce – Antoniusz Duś.
Dziękuję Wszystkim za przygotowanie. Gratuluję i zachęcam do czytania oraz udziału w kolejnych konkursach.
Anna Leszczyńska - Janik
Szkolny Konkurs Literacki wiersz o Korczaku, list do Korczaka w języku polskim i/lub angielskim dla uczniów klas 4 -8
Zachęcamy do udziału w Szkolnym Konkursie Literackim na wiersz o Korczaku, list do Korczaka w języku polskim i/lub angielskim dla uczniów klas 4 -8.
Temat do wyboru.
Konkurs literacki przeprowadzany jest w ramach działań związanych
z nadaniem imienia Janusza Korczaka Szkole Podstawowej w Boleścinie.Marta Krysiak i Anna Leszczyńska - Janik
Szkolny Konkurs Recytatorski poezja o Januszu Korczaku dla uczniów klas 4 - 8
Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim poezji o Januszu Korczaku dla uczniów klas 4 - 8, pt. „Janusz Korczak w sercach dzieci – szkolni poeci o Korczaku”. Konkurs recytatorski przeprowadzany jest w ramach działań związanych z nadaniem imienia Janusza Korczaka Szkole Podstawowej w Boleścinie. Anna Leszczyńska - Janik
„Witaj maj, piękny maj…”
- 18
Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. 232 lata temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której uczniowie klasy V z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, pod kierunkiem pani Anny Leszczyńskiej – Janik zaprosili do udziału w żywej lekcji historii, która przeniosła widzów w minione wieki. Scenariusz miał formę scenki rodzinnej – spotkania wnuków z dziadkami, podczas którego młodzi aktorzy przypomnieli ważne fakty z historii Polski. Przybliżono także postanowienia Konstytucji oraz prawa uzyskane przez wszystkie stany. Na zakończenie uroczystości przypomniano, jak ważne było to wydarzenie nie tylko dla Polski, ale również dla przyszłej Europy. W trakcie apelu odśpiewano piękne, patriotyczne utwory “Rotę” oraz „Witaj majowa jutrzenko”. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Uroczystość była okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat oraz zachętą do pielęgnowania patriotyzmu wśród społeczności szkolnej.
Anna L.-J.
3 MAJA ŚWIĘTO KONSTYTUCJI
2 MAJA DZIEŃ FLAGI
1 MAJA ŚWIĘTO PRACY
Wieczór Literackich Osobliwości Twórczych
- 42
23 kwietnia w Lokalnym Centrum Kultury w Skarszynie odbył się Wieczór Literackich Osobliwości Twórczych, podczas którego rozstrzygnięto II etap Konkursu Literackiego "Odmieniamy Miłość przez przypadki". Jury w składzie:
- Iwona Rumińska, przewodnicząca rady sołeckiej Skarszyn,
- Halina Wawruszczak, wieloletnia nauczycielka języka polskiego, obecnie prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku TĘCZA w Trzebnicy,
- Anna Leszczyńska-Janik, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Boleścinie,
- Mariusz Dyszczyński, wydawca ze Skarszyna
oceniało uczestników w dwóch kategoriach wiekowych – dzieci oraz dorośli. Z przyjemnością informujemy, że w kategorii dzieci wyróżnienia otrzymały:
Olga Perczak, autorka wiersza "Miłość do warzyw i lukru" oraz Maja Chorzępa za wiersz pt. “Czym jest miłość”, natomiast zdobywczynią zaszczytnego tytułu Literackiej Osobliwości Twórczej jest Gabriela Perczak, autorka wiersza "Do M".
W kategorii dorośli wyróżniono Krzysztofa Gulika za wiersz "Niestrudzeni" i Wojciecha Dużego za utwór "Ile Anioła?". Osobliwością twórczą została p. Magdalena Mazur za tekst "Małomiasteczkowe przypadki miłości i niemiłości".
Prace wszystkich uczestników były na bardzo wysokim poziomie, a jury miało trudny wybór.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Trzebnica pana Marka Długozimy.
Gościem specjalnym była p. Magdalena Zarębska - autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przybyli również przedstawiciele ościennych miejscowości oraz mieszkańcy i przyjaciele Skarszyna.
Spotkanie podzielono na 2 części:
Pierwszą był Finał Konkursu Literackiego, następnie rozstrzygnięto plebiscyt „Anioł ze Skarszyna”, którego celem było propagowanie postaw prospołecznych oraz podziękowanie społecznikom za ich działania.
Warto wspomnieć, że 23 kwietnia to również Światowy Dzień Książki, podczas którego mogliśmy posłuchać krótkiej opowieści p. M. Zarębskiej o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem i skąd czerpie inspiracje. Poza tym W.L.O.T. był także wyrazem uznania i oddania szacunku Wisławie Szymborskiej - laureatce literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku.
O oprawę muzyczną zadbały Pani Janina Klin (szefowa zespołu Mozaika) oraz Agnieszka Lubicz – Miszewska.
Całość imprezy zakończyło przemówienie Pana Burmistrza, który pogratulował uczestnikom i wręczył nagrody.
Dzieci, Rodzice, Dyrektor oraz pracownicy szkoły dziękują „Skarszyn – Sołtys i Rada Sołecka” za współpracę i możliwość udziału w Wieczorze Literackich Osobliwości Twórczych.
Anna Leszczyńska - Janik
„Trzymaj formę” Ogólnopolski Program Edukacyjny – zasady zdrowego odżywiania
- 52
Celem programu "Trzymaj Formę" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program "Trzymaj Formę" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów, kształtuje ich prozdrowotne nawyki i poszerza ich wiedzę o świecie. W ramach projektu na lekcjach techniki w klasach IV, V i VI przeprowadzona została pogadanka na temat prawidłowych zasad zdrowego odżywiania i zagrożeń wynikających z niewłaściwej diety. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, możemy ułatwić im zdrowy styl życia i pracy, a tym samym poprawić zdrowie społeczeństwa.
Podsumowując zajęcia uczniowie wykazali się dużą wiedzą wykonując zdrowe przekąski według własnego pomysłu.
Anna Kurnicka
Recyklingowe instrumenty muzyczne klasy I
- 2
Najważniejszym celem edukacji ekologicznej, prowadzonej w naszej Szkole jest ukształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za jakość otaczającej nas przyrody. Na zajęciach realizujemy różne formy edukacji ekologicznej, celem naszym jest, aby działania na rzecz przyrody stały się nieodłączną częścią życia młodego człowieka. Uczniowie klas I na dzisiejszych zajęciach tworzyli recyklingowe instrumenty muzyczne. Pomysły na ich wykonanie okazały się zdumiewające! Wszyscy wykazali się niesamowitą inwencją twórczą i niczym nieograniczoną wyobraźnią wykorzystując materiały z recyklingu np.: butelki, sznurek, kartki papieru oraz dowolne przedmioty codziennego użytku! Na koniec zajęć, pierwszoklasiści wykonali niezwykły koncert z wykorzystaniem samodzielnie wykonanych instrumentów.
Anna Kurnicka
WYCIECZKA EDUKACYJNA KLASY 0 i KLASY 1
- 63
W dniu 21.04.2023r. klasa 0 oraz klasa I wybrały się na wycieczkę do muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz cukierni „Słodkie czary mary”. W muzeum mieliśmy bardzo interesującą lekcję pod tytułem "Skrzydlate i łaciate, czyli zwierzęta w sztuce". Zajęcia składały się z dwóch części. Pierwszą był spacer tematyczny po salach muzeum prowadzony przez przewodnika. Dzieci aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem brały udział w lekcji. Drugą częścią pobytu w muzeum, były warsztaty plastyczne. Zajęcia miały na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej uczniów poprzez aktywny odbiór sztuki. Następnie odwiedziliśmy cukiernię "Słodkie czary mary". Podczas zajęć poznaliśmy proces ręcznej produkcji cukierków i każdy spróbował swoich sił - skręcając własnoręcznie lizaka. Po zakończeniu zajęć w otrzymaliśmy zrobione samodzielnie słodycze oraz słodkie cukierki. Pobyt w tak magicznym miejscu, był doskonałym zakończeniem naszej edukacyjnej wyprawy. Wycieczka była pełna pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń.
Dziękujemy Pani Joannie Łoźnickiej i Pani Małgorzacie Szostak za obecność z nami podczas wyjazdu.
Malwina Mostek, Anna Kurnicka
Powiatowy Konkurs Polonistyczny "Czytam między słowami"
II MIEJSCE - Sukces ucznia Jakuba Staronia
27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 odbył XIV Powiatowy Konkurs Polonistyczny "Czytam między słowami" dla uczniów klas ósmych. Naszą placówkę reprezentował Jakub, który zajął II miejsce.
Kubuś GRATULUJEMY! Jesteśmy z Ciebie dumni i dziękujemy za wzorowe reprezentowanie szkoły. Anna Maria Leszczyńska-Janik
Wojewódzki Turniej Recytatorski "Skrzydlate Słowa" - klasy IV-V
III miejsce w Wojewódzkim Turnieju Recytatorskim „Skrzydlate Słowa 2.0” dla Tamary Rzeźnik. 25 kwietnia Tamara reprezentowała naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w kategorii klas 4-5. O wyborze laureatów decydowały: opanowanie pamięciowe, zrozumienie zawartych w utworach treści i emocji oraz odpowiednie ich przekazanie przy użyciu gestu i słowa. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Wszyscy pokazali swój kunszt recytatorski a także talent aktorski. Tamarko dziękujemy i gratulujemy życząc kolejnych sukcesów!
Wojewódzki Turniej Recytatorski „Skrzydlate Słowa” - kategoria klas VI-VIII
25 kwietnia odbył się Wojewódzki Turniej Recytatorski „Skrzydlate Słowa”. W kategorii klas 6-8 reprezentowała nas Gabriela Perczak. Poziom uczestników był bardzo wysoki, wszyscy wykazali się talentem recytatorskim i aktorskim. Gabrysiu pięknie dziękujemy za wzorowy występ oraz wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły.
Brawo!
22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi 🌳🌲🌍
- 28
Uczniowie klasy 0 oraz klasy 1 wzięli udział we wspólnych zajęciach, które miały na celu przypomnienie i utrwalenie zasad dbania o nasze środowisko.
Podczas lekcji obejrzeliśmy film edukacyjny mówiący o zasadach segregacji śmieci oraz o właściwych działaniach na rzecz przyrody.
Zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy plakat „Jak chronić przyrodę?” Pokolorowaliśmy według własnego pomysłu rysunek Ziemi.
Dbając o nasze miejsce, zasialiśmy kwiaty, które wspaniale ozdobią klasowe parapety. Omawialiśmy co jest potrzebne roślinkom do życia. Każdy uczeń samodzielnie zasiał rośliny.
Posprzątaliśmy część terenu przy naszej szkole. Dzieci zwróciły uwagę, jak ważne jest, aby śmieci wyrzucać do koszy.
Pani Marta Wojtkowiak – nauczycielka języka angielskiego wprowadziła nowe słówka związane z Dniem Ziemi oraz wsparła nas w działaniach promujących właściwe zachowania względem środowiska.
Uczniowie bardzo aktywnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji. Każdy doskonale wie, że o nasze środowisko trzeba dbać nie tylko od święta, ale każdego dnia.
Zachęcamy wszystkich do dbania o środowisko. Poniżej kilka działań, które warto podejmować w życiu codziennym.
Działania na rzecz środowiska, które możesz podjąć razem z dziećmi:
• wspólna segregacja śmieci, zbieranie plastikowych nakrętek,
• sadzenie nowych drzew,
• wspólne sadzenie warzyw i ziół w ogródku oraz dbanie o nie,
• ponowne wykorzystanie produktów w ramach “zero waste” – z szklanych butelek powstają np. ozdobne wazoniki,
• nauka, że przy myciu zębów pamiętamy o zakręceniu wody,
• wspólne zbieranie śmieci w lesie.
Razem możemy więcej!!!!
Na ochronie środowiska, twoje zdrowie zyska!!!
Anna Kurnicka, Malwina Mostek
DZIEŃ ZIEMI W NASZEJ SZKOLE
- 77
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole, ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska obchodziliśmy 21 kwietnia.
Świętowanie rozpoczęło się od krótkiego apelu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski, podczas którego mogliśmy dowiedzieć się od kiedy obchodzimy święto Dnia Ziemi, kto był pomysłodawcą wydarzenia, na jakie zagrożenia narażona jest nasza planeta oraz co możemy zrobić, aby im zapobiec. Kolejnym punktem wspólnego spotkania było sprzątanie terenu szkoły i poza szkołą, w którym uczestniczyły dzieci ze wszystkich oddziałów. Końcowym punktem dnia było uroczyste, wspólne ognisko wszystkich klas oraz gry i zabawy na boisku szkolnym oraz placu zabaw.
Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w obchodach Dnia Ziemi. To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec naszej Matki Ziemi.
S.Siwik, P.Tronina
Archiwum Aktualności