AKTUALNOŚCI
11 listopada NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
DNI KULTURY ZDROWOTNEJ - PRZEDSZKOLE
- 14
Przedszkolaki też miały swój akcent jeśli chodzi o Tydzień z kulturą zdrowia: Najmłodsi wspólnie z klasą 0 w ramach akcji "Tydzień kultury zdrowia" przypominali sobie co robić by być zdrowym? Zrobiliśmy również ćwiczenia matematyczne z owocami i warzywami. Oczywiście ruchu nie zabrakło A najlepszą akcją było przygotowanie świeżo wyciśniętego soku którym się podzieliliśmy.
Magdalena Kamińska
Szkolny etap konkursu Ścieżkami życia Świętej Jadwigi Śląskiej
7 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu Ścieżkami życia Świętej Jadwigi Śląskiej. Uczniowie napisali test, w którym musieli się wykazać znajomością życia Świętej. I miejsce w konkursie zajęła Julia Bystryk z klasy 5 i to właśnie ona będzie reprezentowała naszą szkołę w eliminacjach powiatowych. Julii serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.
Anna Karbownik
Tajemnice kolorowej plamy, czyli lekcja kleksografii i nasze historie.
Podczas zajęć języka polskiego odbyła się nietypowa lekcja kleksografii. Uczniowie klasy czwartej na 45 minut przenieśli się do Akademii pana Kleksa, aby poczuć się jak uczeń profesora Ambrożego.
"Kleksografia to nauka wyjątkowa"- tak mówił pan Kleks. Polega na tym, że na arkuszu papieru robi się kilka dużych kleksów, po czym arkusz składa się na pół a plamy rozmazują się na papierze, przybierając kształty rozmaitych figur, zwierząt i postaci. Czasami są to całe obrazki, do których dzisiaj czwartoklasiści wymyślali historyjki, wierszyki, rymowanki. Lekcja była doskonałą okazją do wspólnej zabawy oraz wymiany zdań, co przedstawiają wykonane przez uczestników kleksy. Anna Leszczyńska-Janik
POMOCNICY NA JĘZYKU ANGIELSKIM - SAMODZIELNIE WYKONANE PACYNKI
Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 4 wykonali samodzielnie pacynki. Pacynki ułatwiają dzieciom identyfikację i różnicowanie emocji u siebie i innych, wzmacniają naturalną gestykulację. Przez odgrywanie scenek i dialogów w języku angielskim z użyciem pacynek, dzieci szybciej się uczą. Paulina Witkowska
UKŁAD SŁONECZNY
Klasa szósta realizuje na geografii dział "Ruchy Ziemi". W związku z tym wszyscy uczniowie wykonali modele Układu Słonecznego. Katarzyna Proksza
Dyplom za udział w akcji "Szkoła Pamięta"
Dzień Dyni - klasa I i II
- 6
Dzień Dyni w Szkole Podstawowej w Boleścinie
W klasie pierwszej i drugiej naszej szkoły mieliśmy okazję obchodzić niezwykłe święto - Dzień Dyni. To wyjątkowa okazja, która pozwoliła nam dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o tym fascynującym warzywie.
**Skąd pochodzi dynia?**
Podczas naszych zajęć dowiedzieliśmy się, że dynia jest warzywem, które wywodzi się z Ameryki Środkowej. To fascynujące odkrycie, które pokazuje, jak wiele ciekawych informacji można pozyskać na temat pochodzenia różnych roślin.
**Rodzaje dyni**
Podczas Dnia Dyni poznaliśmy różne rodzaje dyni. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele odmian tego warzywa, takich jak dynia hokkaido, dynia piżmowa, czy dynia ozdobna. Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy i zastosowania.
**Właściwości dyni**
Na zajęciach omówiliśmy także właściwości dyni. Okazuje się, że dynia jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Jest bogata w witaminy, zwłaszcza witaminę A, C i E. Ponadto, dynia zawiera błonnik i jest niskokaloryczna, co sprawia, że jest zdrowym wyborem w diecie.
**Prace plastyczne i ozdabianie dyni**
Jednym z najbardziej kreatywnych momentów tego dnia było tworzenie pięknych prac plastycznych związanym z dynią. Każdy z nas mógł wyrazić swoją wyobraźnię i zdolności artystyczne, tworząc różnorodne dzieła sztuki związane z tym warzywem. Ponadto, ozdabialiśmy dynie własnymi rękoma, co było nie tylko zabawne, ale także pozwoliło nam bliżej poznać to warzywo.
**Smakowite babeczki z dyni**
Nie można zapomnieć o smakowitych babeczkach muffinkach z dyni, które przygotowały nam rodzice. To pyszne wypieki, które dodatkowo urozmaiciły nasze obchody. Dzięki nim mogliśmy spróbować, jak smakuje dynia w formie słodkiego deseru.
**Podsumowanie**
Dzień Dyni w naszej szkole podstawowej był niezwykłą okazją do nauki i zabawy. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji o dyni, jej pochodzeniu, rodzajach i właściwościach. Tworzenie prac plastycznych, ozdabianie dyni i degustacja babeczek z dyni sprawiły nam wiele radości. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci jako jedno z najbardziej interesujących wydarzeń w klasie drugiej.
Anna Kurnicka
Malwina Mostek
Dzień Wszystkich Świętych
Pluszowe misie - zbiórka maskotek
Zapraszamy do akcji Pamiętajcie, że w szkole na misie czekamy do 17 listopada Zbieramy a tym samym Pomagamy
Anny Leszczyńska - Janik, Paulina Witkowska oraz Anna Karbownik
Język angielski - klasa I
Look up, look down!
There's a pumpkin on the ground.
Look around, look around!
Autumn leaves are falling down!Paulina Witkowska
#SzkołaPamięta
- 10
27 października członkowie Szkolnego Wolontariatu pod opieką p. Pauliny Witkowskiej oraz p. Anny Leszczyńskiej - Janik udali się do Wrocławia na Cmentarz Osobowicki, który ma już 150 lat. To największa nekropolia we Wrocławiu. Wolontariusze z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych porządkowali zaniedbane i opuszczone mogiły, m.in. zamordowanych bestialsko Żołnierzy Polski Walczącej. Zaopatrzeni w niezbędne sprzęty ogrodnicze oczyścili najbardziej zarośnięte miejsca, grabili i zbierali liście oraz usunęli chwasty. W ramach akcji #Szkołapamięta zapalili symboliczne znicze, również pod krzyżem pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu. Dzięki kampanii oddajemy cześć zmarłym i uczymy się szacunku dla tradycji. Takie momenty skłaniają też do refleksji i zadumy, gdyż pamięć o zmarłych świadczy o żywych. Po wykonaniu wszystkich prac uczestnicy bardzo dumni, że mogli zrobić coś tak ważnego, maszerując ulicami Wrocławia i podziwiając uroki jesieni udali się na zasłużony posiłek – smaczne tosty i knysze. Serdecznie dziękujemy wolontariuszom za poświęcony czas i zaangażowanie.
Opiekunki SKW: Paulina Witkowska i Anna Leszczyńska - Janik
Rozdział tuszu z flamastrów - koło chemiczne klasa 7
Czy zastanawiasz się czasami, jak chemicy w laboratorium kryminalistycznym ustalają, czy dana osoba miała kontakt z substancjami zabronionymi? Jedną z takich podstawowych metod analitycznych jest chromatografia, która polega na oddziaływaniu rozdzielanej substancji między fazą stacjonarną, a fazą ruchomą. Dzięki niej możliwe jest rozdzielenie mieszanin złożonych w wielu składników. Do przeprowadzenia analizy metodą chromatograficzną nie jest wcale potrzebna żadna specjalistyczna aparatura. W zupełności wystarczą przedmioty z naszego otoczenia, a osiągnięte wyniki zaskakują niejednego eksperymentatora.
W tym tygodniu podczas kółka chemicznego nasi młodzi Odkrywcy z klasy 7 dokonali rozdziału tuszu z flamastrów wykorzystując chromatografię bibułową. Uczniowie nanosili na bibułę filtracyjną kolorowe tusze z flamastrów, a następnie zanurzali je w eluencie (occie/wodzie), który wędrował w górę paska zabierając ze sobą kolorowe substancje wchodzące w skład tuszu. Dzięki temu uzyskaliśmy kolorowe chromatogramy, które uwidaczniają składniki analizowanej substancji i dowodzą, że jedna barwa jest tak naprawdę mieszaniną wielu różnych barwników.
Zachwytom nie było końca!
Karolina Jachym
Sprawozdanie z Dni Kultury Zdrowotnej w Szkole Podstawowej w Boleścinie w klasach 1-3
- 23
W dniach 23-27 października 2023 roku odbyły się w naszej szkole Dni Kultury Zdrowotnej, skierowane do uczniów klas 1-3. Celem tych wydarzeń było promowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie dzieci do właściwego żywienia oraz podnoszenie świadomości na temat roli warzyw i owoców w codziennej diecie.
Uczniowie mieli okazję przygotować zdrowe przekąski, takie jak kanapki, sałatki owocowe oraz szaszłyki owocowe. Podczas tego warsztatu, dzieci miały możliwość bezpośredniego kontaktu z produktami i dowiedziały się, jakie składniki są potrzebne do stworzenia smacznych i zdrowych przekąsek. Ta aktywność wzbudziła zainteresowanie uczniów i zachęciła ich do eksperymentowania w kuchni z rodzicami.
Podczas zajęć przedstawiono piramidę zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Na przykładach praktycznych, uczniowie dowiedzieli się, jakie grupy produktów powinny być obecne w codziennej diecie, aby zachować dobre zdrowie. Omówiono znaczenie warzyw, owoców, zbóż, mięsa i mleka w prawidłowym żywieniu.
W ramach Dni Kultury Zdrowotnej świętowaliśmy Dzień Dyni. Podczas tych zajęć, uczniowie mieli okazję poznać właściwości zdrowotne dyni i spróbować potrawy przygotowanej z tego warzywa. To wydarzenie pomogło uczniom zrozumieć, że zdrowe jedzenie może być zarówno smaczne, jak i ciekawe.
Uczniowie tworzyli plakaty promujące zdrowie oraz lepili owoce i warzywa z plasteliny. Prace te podsumowywały główne zasady zdrowego odżywiania. To zadanie pozwoliło dzieciom wyrazić swoją wiedzę w sposób kreatywny, a powstałe prace zostały wyeksponowane w klasach, by przypominać wszystkim o korzyściach płynących z zdrowego stylu życia.
Podsumowując, Dni Kultury Zdrowotnej były doskonałą okazją do promowania zdrowego stylu życia wśród uczniów klas 1-3. Uczestnictwo w różnorodnych aktywnościach pozwoliło dzieciom zrozumieć, że zdrowe jedzenie może być smaczne i łatwe do przygotowania. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenie przyczynią się do rozwoju zdrowych nawyków żywieniowych wśród naszych uczniów.
Anna Kurnicka
Malwina Mostek
Sylwia Siwik
LATAWCE
20 listopada będziemy świętować Dzień Praw Dziecka. Informujemy, iż w ramach działań poświęconych Januszowi Korczakowi - przyszłemu patronowi naszej szkoły 20 października odbyło się losowanie poszczególnych Praw Dziecka, które każda z grup będzie umieszczać na własnoręcznie wykonanych latawcach. Na prace czekamy do 16 listopada, natomiast 20 listopada świętujemy. Opiekunki wolontariatu:
Karbownik Anna, Leszczyńska - Janik Anna, Witkowska Paulina
Angielski w przedszkolu
- 6
W przedszkolu się nie nudzimy, z English Play Box się uczymy. W rozmowie pomaga nam nasz przyjaciel Eddie. Paulina Witkowska
Kiermasz zdrowych wypieków
- 7
26 października Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz zdrowych wypieków. Działania odbyły się w ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej. Chętni Wolontariusze upiekli babeczki, ciasta i ciasteczka. Niektórzy z pomocą swych nieocenionych mam. Za symboliczne kwoty każdy mógł zakupić i rozkoszować swe podniebienie ciastem dyniowym, marchewkowym, babeczkami bakaliowymi, ciastkami owsianymi i owocowymi. Domowe wypieki cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tym razem środki uzyskane zasilą zaplanowane na ten semestr działania wolontariackie, m. in. akcję „Paka dla zwierzaka”. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.
Wolontariusze wraz z opiekunami:
p. Anną Leszczyńską – Janik i p. Pauliną Witkowską
Fizyka - klasa 8
Uczniowie klasy 8 na lekcjach fizyki realizują tematy dotyczące prądu elektrycznego. Najpierw zdobyli wiedzę teoretyczną – dowiedzieli się na czym polega przepływ prądu elektrycznego, poznali nazwy i symbole podstawowych elementów obwodów elektrycznych, warunki jakie muszą być spełnione aby w obwodzie płynął prąd elektryczny, a także dwie nowe wielkości fizyczne – napięcie i natężenie prądu.
Dziś przeszliśmy do działania! Uczniowie wykorzystywali wiedzę zdobytą na poprzednich lekcjach w praktyce, mieli szansę zrozumienia teorii o prądzie elektrycznym oraz utrwalali wiadomości dotyczące obwodów elektrycznych. Uczniowie na podstawie schematów budowali proste obwody elektryczne wykorzystujące baterie, żarówki, silnik, itp., a następnie tworzyli kolejne coraz to bardziej skomplikowane, autorskie połączenia. Na kolejnych lekcjach zajmiemy się pomiarami napięcia i natężenia. Na pewno zdobyta wiedza i praktyka przyda im się w życiu codziennym, bo przecież...fizyka prąd nie tyka!
Karolina Jachym
„Sok z czerwonej kapusty jako naturalny wskaźnik pH roztworu”
- 2
W 1909 r. duński biochemik Sørensen opracował skalę, która określała odczyn roztworu. Nazwał ją skalą pH. Znalazła ona swoje zastosowanie m.in. w produkcji kosmetyków. Odpowiednia wartość pH kremu wpływa na działanie substancji aktywnych, które pielęgnują i nawilżają skórę. Codziennie spotykamy się z substancjami o różnym odczynie: kwasowym, obojętnym lub zasadowym.
Odczyn roztworu określa się za pomocą wskaźników kwasowo – zasadowych. Są to substancje, które przyjmują inny kolor w roztworach kwasów, a inny w roztworach zasad. W laboratorium najczęściej stosuje się uniwersalne papierki wskaźnikowe, fenoloftaleinę i oranż metylowy. W przyrodzie występują substancje, które mogą pełnić funkcję naturalnych wskaźników, m.in. sok z czerwonej kapusty.
Uczniowie klasy 8 przez ostatni miesiąc realizowali projekt pt. „Sok z czerwonej kapusty jako naturalny wskaźnik pH roztworu”, który polegał na sporządzeniu soku z czerwonej kapusty i jego wykorzystaniu do określenia odczynu sporządzonych przez nich roztworów, m.in. wody i kwasu cytrynowego, wody i płynu do mycia naczyń, wody i proszku do pieczenia w wielu innych. Roztwory po dodaniu wskaźnika przyjmowały różne barwy w zależności od odczynu roztworu. Wyniki swoich doświadczeń uczniowie w klasie przedstawili w formie prezentacji, ucząc się przy tym odpowiednich zachowań podczas wystąpień publicznych.
Uczniowie podeszli do zadania bardzo poważnie, czego efektem są przepiękne prezentacje zawierające bogatą fotorelację i skrupulatny opis wyników doświadczenia.
Karolina Jachym
„Pola Nadziei” – sadząc żonkile wspomagamy hospicjum
- 9
Akcja „Pola Nadziei” polega na tym, że jesienią na trawnikach przed placówkami oświatowymi sadzi się cebulki żonkili, które wiosną rozkwitają jako „Pola Nadziei”. Krótki czas kwitnienia żonkili ma przypominać o osobach chorujących i umierających na nowotwory, promować wolontariat a także opiekę hospicyjną. Nasza szkoła przystąpiła do programu Pola Nadziei. Wolontariusze oraz przedstawiciele młodszych klas posadziliśmy żonkile. Kampania to pierwszy etap wspomagania Wrocławskiego Hospicjum Dziecięcego. Kolejne działania planowane będą systematycznie aż do wiosny, kiedy żonkile zakwitną. 19 kwietnia będziemy mogli wziąć udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” i oddać hołd poległym podczas powstania w getcie warszawskim. Podsumowaniem działań będzie żonkilowa kwesta. Zebrane w ten sposób pieniądze trafią na potrzeby podopiecznych hospicjum.
Opiekunki wolontariatu:
Anna Karbownik
Anna Leszczyńska – Janik
Archiwum Aktualności