W 1909 r. duński biochemik Sørensen opracował skalę, która określała odczyn roztworu. Nazwał ją skalą pH. Znalazła ona swoje zastosowanie m.in. w produkcji kosmetyków. Odpowiednia wartość pH kremu wpływa na działanie substancji aktywnych, które pielęgnują i nawilżają skórę. Codziennie spotykamy się z substancjami o różnym odczynie: kwasowym, obojętnym lub zasadowym.
Odczyn roztworu określa się za pomocą wskaźników kwasowo – zasadowych. Są to substancje, które przyjmują inny kolor w roztworach kwasów, a inny w roztworach zasad. W laboratorium najczęściej stosuje się uniwersalne papierki wskaźnikowe, fenoloftaleinę i oranż metylowy. W przyrodzie występują substancje, które mogą pełnić funkcję naturalnych wskaźników, m.in. sok z czerwonej kapusty.
Uczniowie klasy 8 przez ostatni miesiąc realizowali projekt pt. „Sok z czerwonej kapusty jako naturalny wskaźnik pH roztworu”, który polegał na sporządzeniu soku z czerwonej kapusty i jego wykorzystaniu do określenia odczynu sporządzonych przez nich roztworów, m.in. wody i kwasu cytrynowego, wody i płynu do mycia naczyń, wody i proszku do pieczenia w wielu innych. Roztwory po dodaniu wskaźnika przyjmowały różne barwy w zależności od odczynu roztworu. Wyniki swoich doświadczeń uczniowie w klasie przedstawili w formie prezentacji, ucząc się przy tym odpowiednich zachowań podczas wystąpień publicznych.
Uczniowie podeszli do zadania bardzo poważnie, czego efektem są przepiękne prezentacje zawierające bogatą fotorelację i skrupulatny opis wyników doświadczenia.
Karolina Jachym