2 Maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale również wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich Polaków - 20. Rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.
#TanczMy #TrzymajFormę
- 3
„Międzynarodowy Dzień Tańca, obchodzony na świecie 29 kwietnia, został ustanowiony w 1982 r. przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO). Datę święta wybrano na pamiątkę chrztu wybitnego reformatora sztuki tańca, twórcy europejskiego teatru baletowego, francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a (1727-1810).”
Każdego roku wybrany wybitny artysta reprezentujący międzynarodowe środowiska tańca przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. Przesłaniem tego święta jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca. Do akcji włączają się szkoły, uczelnie wyższe, zespoły taneczne, domy kultury, fundacje, stowarzyszenia, twórcy indywidualni oraz tak uznane instytucje jak np. Opera Nova, Polski Teatr Tańca, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Opera Śląska, Opera Krakowska. Udział oznacza zorganizowanie dowolnego wydarzenia tanecznego. Nasza szkoła również dołączyła do akcji. Uczniowie klas 4-8 mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach zumby, które poprowadziła P. Magdalena Mazur – mama naszego ucznia. Następnie odbył się pokaz tańca, w którym uczestniczył tato Miłosza. Pan Mirosław Mazur intensywnie trenuje od marca tego roku i pod czujnym okiem instruktorki - P. Hanny Gehrke – Gut wystąpił dla naszych uczniów. Po pokazie chętni uczniowie mieli możliwość ćwiczenia podstawowych kroków tanecznych.
To był niepowtarzalny, taneczny przerywnik podczas pracowitego dnia. W przyszłym roku również planujemy dołączyć do akcji, która wspaniale wpisała się w realizację projektu Trzymaj Formę!
Koordynatorka
Anna Leszczyńska - Janik
„Asy z EkoKlasy”
- 2
Informujemy, że uczniowie klasy VI wzięli udział w konkursie „Asy z EkoKlasy”, który odbył się w ramach Światowego Dnia Ziemi.
Konkurs skierowany był do kreatywnych i ekologicznie świadomych uczniów ze szkół podstawowych. Zadanie polegało na wykonaniu urządzenia AGD w skali 1:1 z materiałów z recyklingu. Do wykonania pracy można było wykorzystać: szkło opakowaniowe – np. butelki i słoiki, papier, plastik, np. puste butelki typu PET, opakowania i pojemniki z tworzyw sztucznych, tkaniny, trawę, liście, gałęzie, duże folie opakowaniowe, torebki foliowe, puszki aluminiowe; biomasę roślinną. W konkursie można było wygrać 10000 zł dla swojej klasy.
Szóstoklasiści wraz z rodzicami - p. Martą Malińską oraz p. Pauliną Melkowską postanowili zmierzyć się z wyzwaniem i wykonali wspaniałą ekologiczną oraz funkcjonalną zmywarkę łącząc edukację ekologiczną z artystyczną kreatywnością
W kategorii klas 4-8 jury otrzymało 191 zgłoszeń. Mimo, że nie udało nam się stanąć na podium, ponieważ było tylko 3 laureatów w obu kategoriach, gratuluję i jestem niezmiernie dumna z szóstoklasistów oraz zaangażowanych Mam. Bardzo dziękuję za poświęcony czas oraz wysiłek Kolejny raz udowodniliście, że PRAWDZIWE Z WAS ASY – tym razem w dziedzinie ekologii. Brawo
wychowawczyni
Anna Leszczyńska - Janik
DZIEŃ ZIEMI 🌳🌲🏡
- 56
W dniu obchodów Dnia Ziemi, nasza szkoła zorganizowała szereg aktywności, angażując uczniów od najmłodszych przedszkolaków aż do uczniów klasy ósmej. Przygotowaliśmy serię zajęć edukacyjnych, które miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród naszych uczniów. Niezmiernie ważne jest, aby uczestniczyć w takich działaniach, gdyż Dzień Ziemi przypomina nam o konieczności troski o naszą planetę. Edukacja proekologiczna już od najmłodszych lat ma kluczowe znaczenie, abyśmy w przyszłości mieli świadome społeczeństwo, gotowe podejmować działania na rzecz ochrony środowiska.
Samorząd Uczniowski zorganizował apel dla wszystkich uczniów, na którym przekazano najistotniejsze informacje odnośnie ważności tego dnia, dodatkowo podkreślając znaczenie dbałości o naszą planetę.
W ramach akcji przeprowadzono lekcje dotyczące ochrony środowiska naturalnego, zagrożeń dla Ziemi oraz sposobów dbania o naszą planetę. Opracowana została także gazetka informacyjna, skupiająca się na szkodliwości plastiku oraz na metodach segregacji odpadów i pielęgnowania Ziemi.
Wzięcie udziału w sprzątaniu terenu szkoły oraz pobliskich obszarów było wyrazem naszego zaangażowania i troski o otaczające nas środowisko. Cała społeczność szkolna aktywnie uczestniczyła w tych działaniach, co pokazuje, jak istotne są dla nas wartości ekologiczne.
W ramach działań związanych z obchodami Dnia Ziemi, uczniowie w klasach zaangażowali się w tworzenie ogródków na parapetach klas szkolnych, sadząc cebulę, pietruszkę oraz fasolę. Dzięki temu, mogą obserwować, jak przebiega proces powstawania rośliny, ucząc się jednocześnie o cyklu życia roślin.
Nasze zaangażowanie w działania na rzecz środowiska objęło także nasadzenia wokół terenu szkoły różnorodnych kwiatów oraz dwóch drzew, będących kasztanami jadalnymi. Te działania mają na celu nie tylko estetyczne upiększenie terenu szkoły, ale także zwiększenie bioróżnorodności oraz edukację naszych uczniów na temat znaczenia drzew dla ekosystemu.
Podsumowując, Dzień Ziemi był dla naszej społeczności szkolnej niezwykle ważnym wydarzeniem. Przeżyliśmy go jako okazję do nauki i działania na rzecz ochrony naszej planety, co czyni go bardzo wartościowym dniem.
Anna Kurnicka
Wojewódzki Konkurs Recytatorski
Za nami Wojewódzki Konkurs Recytatorski. Uczennice klasy szóstej wspaniale reprezentowały naszą szkołę Hanna Malińska deklamowała prozę, natomiast Tamara Rzeźnik poezję Haliny Poświatowskiej Bardzo dziękujemy za piękne recytacje. Na ostateczne wyniki musimy poczekać do maja. Trzymamy kciuki Anna Leszczyńska -Janik PS Po konkursie udałyśmy się do pobliskiej cukierni
Trzymaj Formę
Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w realizacji projektu Trzymaj Formę Pięknie dziękujemy naszym uczennicom za wspaniałe reprezentowanie naszej Szkoła Podstawowa w Boleścinie
#ŁączyNasPamięć
- 10
19 kwietnia w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim dołączyliśmy do akcji Żonkile, podczas której wolontariusze rozdawali kwiaty wykonane z papieru koleżankom, kolegom oraz pracownikom szkoły. To coroczne wydarzenie społeczno-edukacyjne, mające na celu upamiętnienie powstania w getcie warszawskim oraz uczczenie jego bohaterów. Wcześniej na lekcjach historii uczniowie klas 4-8 pod kierunkiem nauczycielki przedmiotu p. Agnieszki Jagodzińskiej – Zaleskiej przygotowali żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Kwiaty związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. My również pamiętamy, dlatego 19 kwietnia na lekcjach języka polskiego odbyły się zajęcia nawiązujące do wydarzenia. Uczniowie klasy 4 obejrzeli film animowany na podstawie opowiadania "Było - nie ma - jest" Katarzyny Jackowskiej o przyjaźni, stracie bliskich i smutku, natomiast uczniowie klas 6-8 poznali historię powstania w getcie warszawskim widzianą oczami świadka Marka Edelmana przedstawioną w reportażu „Zdążyć przed Panem Bogiem” autorstwa Hanny Krall. To były wyjątkowe zajęcia historii i języka polskiego. Agnieszka Jagodzińska – Zaleska, Anna Karbownik, Anna Leszczyńska - Janik
"Dzień Wiedzy o Autyźmie- wiem, rozumiem, pomagam"
W dniu 17. 04.2024 uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Boleścinie wraz z wychowawcami wzięli udział w warsztatach mających na celu przekazanie podstawowych informacji o autyźmie. Na znak solidarności z autystami, wszyscy uczestnicy warsztatów mieli element ubioru w kolorze niebieskim. Kolor niebieski jest uznawany za symbol świadomości o autyźmie. Jednym z głównych założeń warsztatów było zwiększenie wiedzy o wspomnianym zaburzeniu, co zdaniem organizatorów miało za zadanie wpłynąć efektywnie na zwiększenie poziomu zrozumienia społecznego o funkcjonowaniu autysty i miało przyczynić się do wspierania i akceptacji autysty takim, jakim jest. Najważniejszym przesłaniem warsztatów było podkreślenie wyjątkowości autystów - ich możliwości, predyspozycji i uzdolnień, ale też wskazanie uczniom na spektrum trudności z jakimi mierzą się autyści i ich bliskie otoczenie. Uczniowie obejrzeli krótką, wzruszającą bajkę edukacyjną, która w delikatny sposób ukazywała historię autysty i jego odbiór świata zewnętrznego. Następnie odtworzono fragment filmu edukacyjnego o świadomości dotyczącej autyzmu. Kolejnym etapem warsztatów była dyskusja - przeplatana pytaniami i odpowiedziami na temat autyzmu. Wspólnie przyjęliśmy definicję autyzmu jako odmienny sposób odbierania i odczuwania świata. Autyzm nie wybiera. Autyzm nie znika. Towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie. Wielu autystów funkcjonujących w społeczeństwie jest niezdiagnozowanych. Często są postrzegani jako odmienni, introwertyczni, dziwni, a dzieci bywają postrzegane jako niegrzeczne, niewychowane. Autyści są zazwyczaj bardzo bezpośredni, szczerzy "do bólu", co nie każdemu odpowiada i może zrażać. Za tymi zachowaniami nie kryje się jednak złośliwość, czy brak wychowania, a trudność w zrozumieniu obowiązujących zasad społecznych i zaburzenia w funkcjonowaniu w sferze społecznej. Diagnoza pozwala autyście zrozumieć zachowania własne. Pozwala na dokonanie wyboru o terapii, która naprawdę może sprawić, że wzrośnie jakość życia. Pozwala na podjęcie decyzji o podzieleniu się z bliskim otoczeniem informacją o tym, że autyzm jest nieodłącznym elementem jego życia, by inni mogli zrozumieć dlaczego czasem zachowuje się odmiennie od innych. Każdy z nas może mieć w swoim otoczeniu autystę. Dobrze jest móc rozumieć jego świat, by nie interpretować w sposób niewłaściwy jego intencji, słów i zachowań. Dzieci były aktywne podczas zajęć. Zadawały pytania i miały bardzo trafne uwagi do omawianego tematu. Dla naszej społeczności szkolnej każde warsztaty edukacyjne dotyczące sfery społecznej, to krok w stronę tolerancji, zrozumienia i budowania właściwych relacji międzyludzkich. Edukacja pozwala uwrażliwiać i uczyć empatii wobec drugiego człowieka. Kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak może się czuć drugi człowiek, mamy szansę zmodyfikować naszą postawę i komunikację. Zamiast oceniać- możemy przecież wspierać i stworzyć warunki do wzajemnego funkcjonowania. W ten sposób przeciwdziałamy wykluczeniu i uczymy się żyć razem, nawet jeśli żyjemy wśród odmienności i różnorodności. Razem przecież jest raźniej.
Joanna Łoźnicka- pedagog szkolny.
XVI Powiatowy Konkurs "Znam Jana Pawła II"
18.04.2024 w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbył się XVI Powiatowy Konkurs "Znam Jana Pawła II". Uczniowie rozwiązywali test, w którym musieli wykazać się znajomością życia Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowała Gabrysia Perczak, która zajęła IV miejsce.
Serdecznie gratulujemy Gabrysi.
Anna Karbownik
Wojewódzki Konkurs Recytatorski - "Te piękne chwile pamiętam do dziś"
17 kwietnia Gabriela Perczak wzorowo reprezentowała naszą szkołę w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w kategorii klas 7-8 Tematem przewodnim było hasło: "Te piękne chwile pamiętam do dziś" w nawiązaniu do poezji, m.in. Wisławy Szymborskiej. Gabriela wspaniale deklamowała utwór Zofii Kobyłeckiej. Niestety na listę laureatów musimy poczekać do maja. Proszę trzymać kciuki Anna Leszczyńska - Janik
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wolontariusze Szkoły Podstawowej w Boleścinie również pamiętają Z tej okazji zapalili znicz przed Dębem Pamięci Pułk. Ludwika Maciejowskiego zabitego 1940 roku w Charkowie. Opiekunki SKW: Anna Karbownik i Anna Leszczyńska - Janik
„Czekoladowe” lekcje języka polskiego w Dzień czekolady
- 14
Czekolada to przysmak szanowany na całym świecie przez najmłodszych i tych nieco starszych. Uwielbiana, doceniania za swoje walory smakowe i właściwości obchodzi także swoje święto. Dzień czekolady przypada aż kilka razy do roku. My świętowaliśmy 12 kwietnia podczas zajęć języka polskiego. W klasie czwartej omawialiśmy fragmenty lektury „Charlie i fabryka czekolady”, następnie uczniowie tworzyli plakaty oraz przepisy na potrawę z czekoladą. Uczniowie klasy szóstej w odniesieniu do wierszy o czekoladzie poszerzyli wiedzę na temat historii czekolady, procesu jej produkcji oraz znaczenia w kulturze. Podsumowaniem zajęć w klasach 4 i 6 było spożycie owoców maczanych w fontannie czekoladowej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że takiej lekcji nie da się zapomnieć. Było bardzo słodko i zabawnie Pięknie dziękuję Pani Monika Okoń za użyczenie fontanny. Anna Leszczyńska - Janik
VII Dolnośląski Konkurs Poezji Sybirackiej "Wiersze Ojców Naszych"
11 kwietnia uczennice klasy szóstej: Wiktoria Melkowska oraz Tamara Rzeźnik reprezentowały naszą szkołę w VII Dolnośląskim Konkursie Poezji Sybirackiej "Wiersze Ojców Naszych". Dziewczynki na tle siedemdziesięciu uczestników wspaniale poradziły sobie z trudną twórczością. Cudownie było słuchać młodego pokolenia, które pielęgnuje pamięć o przodkach. Kolejny konkurs za kilka dni. Dziękujemy i serdecznie gratulujemy Anna Leszczyńska - Janik
Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej dla klas 7-8
10 kwietnia odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej dla klas 7-8. Naszą szkołę pięknie reprezentowała Gabriela Perczak. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Gabrysiu bardzo dziękujemy życząc powodzenia na kolejnym konkursie. Anna Leszczyńska- Janik PS Gościem specjalnym była Pani Ewa Skrzywanek Dolnośląski Kurator Oświaty.
#NaszaFlaga
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2024 dla uczniów klas I–III i IV-VIII szkół podstawowych. Po szczegóły zapraszamy na stronę www.naszaflaga.pl oraz do wychowawców klas. Do konkursu uczniów mogą zgłosić tylko rodzice lub prawni opiekunowie wypełniając formularz na stronie internetowej https://naszaflaga.pl/ do 5 maja 2024. Zapraszamy do udziału
XXIII Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej – I miejsce dla Marcela Jarczewskiego
- 1
22.03.2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zawoni odbył się XXIII Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej "Wiersze Jana Brzechwy" przeznaczony dla dzieci z klas 3. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości Jana Brzechwy i doskonalenie umiejętności recytatorskich dzieci. Poziom jaki reprezentowały dzieci był bardzo wysoki, dlatego komisja konkursowa miała trudną pracę. W oczekiwaniu na wyniki, dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie z oswojonym jastrzębiem. Na konkursie naszą szkołę reprezentował uczeń Marcel Jarczewski. Został on finalistą konkursu zdobywając 1 miejsce. Jest to ogromny sukces i powód do dumy dla naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Sylwia Siwik
2 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
Wesołego Alleluja!
Uroczysty apel z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!
- 6
27 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Uczniowie klasy 3 pod kierunkiem wychowawczyni Sylwii Siwik przygotowali program artystyczny, na którym zaprezentowali zwyczaje wielkanocne i przybliżyli symbolikę świąt. Występ był wypełniony piosenkami, wierszami, nie zabrakło również dekoracji świątecznej, która wprowadziła wszystkich w wielkanocny nastrój. Na koniec uczniowie złożyli wszystkim życzenia świąteczne. Sylwia Siwik
Archiwum Aktualności