Szkoła Podstawowa w Boleścinie po raz kolejny dołączyła do projektu "Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie" realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W projekcie biorą udział klasy 7 i 8 oraz klasa 2 pod opieką p. Anny Kurnickiej.
Aktywni Błękitni to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków w zakresie zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi i dbałości o środowisko.
W ramach projektu, koordynator programu – Karolina Jachym w miesiącach grudzień i styczeń podjęła następujące działania:
- Przedstawienie podstawowych zagadnień dotyczących wody i rozmowy z uczniami, podczas których odpowiedzieliśmy na pytania, m. in. Co to jest, gdzie jest i jaka jest woda? Ile jest wody na świecie? Ponadto podjęliśmy dyskusję na temat tego czy prawdą jest, że woda jest źródłem życia (realizacja książki edukacyjnej „Woda źródłem życia”, kl. 7).
- Projekcja krótkometrażowych filmów „WOW, czyli wszystko o wodzie” pt. „Zasoby Wody”, „Zjawiska lodowe” i „Renaturyzacja wód” (kl. 7, .
- Rozwiązywanie rebusów wodnych (kl. 7).
- Chętni uczniowie przygotowali plakaty dotyczące wody jako środowiska wodnego, łąk kwietnych oraz działań podejmowanych w ramach ochrony wód i mórz .
- I to co uczniowie lubią najbardziej – zajęcia eksperymentalne, pt.:
„Badanie wybranych właściwości fizykochemicznych wody”, podczas których najpierw dowiedzieli się, że woda przeznaczona do picia powinna być bezpieczna dla zdrowia, a więc powinna być odpowiedniej jakości. Oceny jakości wody dokonuje się w oparciu o Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r., które dokładnie określa wymagania jakie powinna spełniać woda przeznaczona do picia. Podczas zajęć uczniowie odparowywali wodę wodociągową i destylowaną wskazując na różnice, badali zapach różnych rodzai wód i dokonywali ich klasyfikacji, badali pH wód oraz twardość wody metodą kropelkową (kl. 7 i 8).
„Zanieczyszczenia wód naturalnych; oczyszczanie wody metodą adsorpcji na węglu aktywnym, budowanie domowego filtra oczyszczającego wodę” – uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą przyczyn i rodzai zanieczyszczeń wód oraz metod uzdatniania wody, w tym szczególnie zastosowania niezwykle ciekawego materiału - węgla aktywnego, dzięki któremu możliwe jest usuwanie z wody przeróżnych zanieczyszczeń. W ramach części eksperymentalnej uczniowie zbudowali własny filtr kolumnowy zawierający różne warstwy filtrujące, w tym węgiel aktywny. Dzięki niemu udało się nam oczyścić naprawdę brudną wodę Ponadto zastosowali węgiel aktywny do usuwania atramentu z wody (kl. 7).
Koordynator projektu – Karolina Jachym